Bentzon New London
Flot og lækker fladvævet tæppe i 100% uld
Bentzon New London Tæppe
- Bentzon New London er et flot tæppe, som egner sig godt til værelser og stuer.
- Er et slidstærkt og moderne gulvtæppe.
- Bentzon New London tæppet er let at vedligeholde.
- Kollektionen fås i 4 forskellige farvenuancer i 400 og 500 cm bredde.
- 5 års boliggaranti mod gennemslid.
- Luv/vægt 550 g/m2.
- 100 % ren, ny uld.
- Læs mere her: http://bolig.ege.dk/bentzon
Pris pr. m2 319 Kr
Inkl. moms
Vejl. pris 349 kr.
Leveringstid: ca. 3 – 5 hverdage.
“Bestil Tæppet” eller “Få et Tilbud på Gulvet“
Har du fundet et bedre tilbud?
Så sælger vi det billigere!!
Se vores tæppe monterings video her.
Der ca. 30 sek før videoen selv starter!!
Om Bentzon New London tæppet
Bentzon New London er et eksklusivt tæppe i 100% ren, ny uld. Looket på den fladvævede kollektion er kompakt og minimalistisk, og med sine 4 neutrale farvenuancer passer den perfekt til det moderne hjem.
EGE New London Væg til væg tæpper
Væg til væg tæpper er igen blevet populære som gulvløsninger – ikke alene i grå og beige men også i form af mere markante farver. Der er faktisk mange gode grunde til, at vælge gulvtæpper til boligen.
Et gulvtæppe er nemlig med til at forbedre akustikken i et rum, da tekstil gulvbelægning stopper nogle af lydbølgerne og forhindrer, at lyden bliver kastet rundt mellem gulv-, væg-, og loftflader. Samtidig har et væg til væg tæppe en isolerende effekt og holder på varmen. Desuden er det blødt at gå på og giver en skridsikker gulvflade. Også for børn kan et tæppe være en behagelig gulvløsning, da det er rart at lege og tumle på.
Inden du forelsker dig i et tæppe, så husk på at lyse tæpper, gør rummet større, mens mørke tæpper har den modsatte effekt. Omvendt kan en enkelt indretning og masser af fri gulvplads sagtens bære en tæppeløsning med mere spræl i. Klik dig rundt i vores brede udvalg af væg til væg tæppekollektioner og find designet, farven og materialet, der passer til dit hjem.
Dejlige at gå på
Tæpper fra ege er bløde og behagelige at gå på. De har en naturlig varme og bidrager positivt til energiforbruget, idet gulve med tæpper føles lunere end hårde belægninger ved samme temperatur.
Et godt indeklima
Tæpper fra ege er godkendt i henhold til Dansk Indeklima Mærkning (DIM). Det er din garanti for, at alle tæpper fra ege opfylder kravene i den frivillige mærkningsordning, etableret af Teknologisk Institut for at fremme sunde indeklimaer, der giver de mest optimale betingelser for komfort og velvære.
Hvor langt kører vi:
Vi monterer væg til væg bentzon tæpper i store dele af Jylland fx.:
Vi kører til Århus, Horsens, Stensballe, Torsted, Vejle, Bredballe, Juelsminde, Hornsyld, Hedensted, Tørring, Løsning, Rask Mølle, Silkeborg, Odder, Ølsted, Daugård, Uldum, Lindved, Barrit, Bjerre, Stouby, Hatting, Lund, Børkop, Jelling, Skibet, Egtved og mange flere byer,